İçeriğe Atla Menüye Atla

28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri başladı 01 Mart 2018

28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri başladı
 
Giresun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, 28 Şubat Sivil Savunma günü ve 1-7 Mart Deprem haftası kapsamında her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Giresun’un Piraziz ilçesi  İsmail Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde  28.02.2018 tarihinde saat 11.00' de Müdürlüğümüz Arama Kurtarba Ekibi koordinesinde  "Deprem, Yangın ve Tahliye Tatbikatı" başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Tatbikatın ardından öğretmen ve öğrencilere Arama kurtarma malzemeleri sergisi ve tanıtımı yapılarak çeşitli kitapçık ve broşürler dağıtıldı. İl Afet ve Acil Durum Müdürü Halil TOPATAN tarafından öğretmen ve öğrencilere Afet Farkındalık Eğitimi verildi. Tatbikata İl Sağlık Müdürlüğü Ambulans ve UMKE ekibi ile Piraziz Belediye Başkanlığı İtfaiye ekipleri de katıldı.

Yapılan deprem, yangın ve tahliye tatbikatında okulun tüm öğrencileri hiçbir kargaşaya yer vermeden verilen siren sesi ile birlikte okulu çok kısa sürede boşalttı. Okulda mahsur kalan yaralı öğrenciler AFAD ve UMKE ekiplerince kurtarılarak sağlık personeli tarafından ilk müdahaleleri yapıldı. Okulun 3. katında mahsur kalan bir  öğretmen itfaiye ekipleri tarafından yangın merdiveni ile bina penceresinden alınarak kurtarıldı. Daha sonra okul bahçesinde güvenli bir alana toplanan öğrencilere AFAD ekiplerince yangın söndürme usulleri anlatılarak, yangın söndürme tüpünün nasıl kullanılacağı uygulamalı olarak gösterildi.

01.03.2018 tarihinde saat 11.00' de ise etkinlikler kapsamında Eynesil Anadolu Lisesindeki tüm öğretmen ve öğrencilere Müdürlüğümüz Şube Müdürü Göksel ELİFOĞLU tarafından iki seans halinde "Temel Afet Bilinci Eğitimleri" verildi. Eğitimde deprem, sel-su baskını, heyelan, çığ, tusunami, yangın vb. afetler hakkında sunum ve video gösterileri yapıldı.

Etkinlikler hafta boyunca devam edecektir.