İçeriğe Atla Menüye Atla

Sivil Toplum Kuruluşları Yöneticilerine Afet Gönüllüğü hakkında bilgi verildi 16 Nisan 2018

İl Müdürümüz Halil Topatan tarafından İlimiz Sivil Toplum Kuruluşu Yöneticilerine Afet Gönüllülüğü hakkında bilgiler aktarılarak, Temel Afet Bilinci eğitimi verildi.

Başbakanlık AFAD tarafından, afet ve acil durumlarda vatandaşların da gönüllü olarak mücadelede aktif olarak yer almalarını amaçlayan "O Kahraman Benim" sivil savunma gönüllülük projesi kapsamında ilimiz genelinde tanıtım ve eğitim faaliyetleri devam ediyor.

Bu kapsamda 16 Nisan günü Valilik toplantı salonunda İl Müdürümüz Halil Topatan tarafından İlimiz Sivil Toplum Kuruluşu Yöneticilerine Temel Afet Bilinci verilerek, Afet Gönüllülüğü hakkında bilgiler aktarıldı.

"O kahraman Benim" sivil savunma gönüllülük projesi hakkında bilgiler aktaran Topatan, Afet gönüllülerinin bir afet olması halinde süratle harekete geçmesi ve profesyonel ekipler olay yerine gelinceye kadar hafif arama kurtarma, basit yangınlara müdahale, ilk yardım, psikososyal destek  ve sığınakların yönetimi gibi konularda ilk müdahaleyi yapması ve ekiplere destek olmasıdır.

AFAD Gönüllük Sistemine dâhil edilen bireylerin uzmanlık alanlarına göre sınıflandırılması, farkındalık ve uzmanlık eğitimlerinin verilmesinin yanı sıra bireylere tatbikatlarda ve çeşitli sosyal etkinliklerde bulunma imkânı verilecek.”dedi.