İçeriğe Atla Menüye Atla

İlimiz Dernek Yöneticilerine “Temel Afet Bilinci” ve “Afet Gönüllülük Sistemi” eğitimleri verildi. 10 Temmuz 2018

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile İl Dernekler Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği toplantıda İl Dernekler Müdürü Nazan Aydoğan’ın selamlama konuşmasının ardından İlimiz Dernek Yöneticilerine İl Afet ve Acil Durum Müdürü Halil Topatan tarafından Afet Gönüllülük Sistemi hakkında bilgiler aktarılarak, Temel Afet Bilinci eğitimi verildi.

AFAD tarafından, afet ve acil durumlarda vatandaşların da gönüllü olarak mücadelede aktif olarak yer almalarını amaçlayan "O Kahraman Benim" sivil savunma gönüllülük projesi kapsamında ilimiz genelinde tanıtım ve eğitim faaliyetleri devam ediyor.

Bu kapsamda 10 Temmuz 2018 tarihinde Valilik toplantı salonunda İl Afet ve Acil Durum Müdürü Halil Topatan tarafından İlimiz Dernek Yöneticilerine Temel Afet Bilinci Eğitimi verilerek, Afet Gönüllülük Sistemi hakkında bilgiler aktarıldı.

Temel Afet Bilinci Eğitimleri kapsamında Deprem, sel-su baskını, heyelan, yangın, tusunami, boğulma olayları vb. afetler hakkında sunum ve video gösterileri yapıldı. Eğitimde afet öncesi, sırası ve sonrasında neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler verildi.

"O kahraman Benim" sivil savunma gönüllülük projesi hakkında bilgiler aktaran Topatan;”Afet gönüllülerinin bir afet olması halinde süratle harekete geçmesi ve profesyonel ekipler olay yerine gelinceye kadar hafif arama kurtarma, basit yangınlara müdahale, ilk yardım, psikososyal destek  ve sığınakların yönetimi gibi konularda ilk müdahaleyi yapması ve ekiplere destek olmasıdır.

AFAD Gönüllük Sistemine dâhil edilen bireylerin uzmanlık alanlarına göre sınıflandırılması, farkındalık ve uzmanlık eğitimlerinin verilmesinin yanı sıra bireylere tatbikatlarda ve çeşitli sosyal etkinliklerde bulunma imkânı verilecek.” dedi.